#
NCERT: Math-Magic Solutions for Class-3, Chapter-6: Fun with Give and Take

**Fun with Give and Take ** with addition and subtraction of 3-digit numbers using place value. This
chapter have exercises on addition and subtraction using place value, missing numbers, adding/subtracting more
than two numbers. Word problems on addition and subtraction. Number puzzles.

The solutions for Math-Magic Chapter-6 have been created and verified by our experienced subject matter experts, according to the CBSE syllabus and guidelines of NCERT. For practice, our subject matter experts have created very interactive, activity-based, and Image-based worksheets on these topics to enhance learning..

Download Chapter 6 Fun with Give and Take in PDF format for free here.

**Chapter 6:Fun with Give and Take **

**Question 1 : **Geeta had Rs 368 in her purse. She bought a book for Rs 123.
How much money is left in her purse?
Money left in her purse is Rs 368 â€“ Rs 123 =?

**Answer : **Geeta had Rs 368 in her purse and she bought a book for Rs 123.
Hence, money left in her purse is Rs 368 â€“ Rs 123 =

So, Rs 245 is left in her purse.

**Question 2 : **Guess!
Money left in Geeta's purse is

a) more than

b) less than 200

**Answer : **Since 245 will come after 200, 245 > 200.So, the money left in Geetaâ€™s
purse is more than 200 and hence the
correct answer is option a).

**Can You Help Nabeela?**

(Page 79)

**Question 3 : **How much more money should the shopkeeper give Nabeela?

**Answer : **The shopkeeper should return Rs 118 to Nabeela. But he returned only
Rs 98.
The returning amount is:

118 â€“ 98 = 20

Hence, the shopkeeper should give Rs 20 more to Nabeela.

**Question 4 : **Arvind has read 69 pages of a storybook. Gouri has read 95 pages
of
that storybook. Who has read more pages and how many more?

**Answer : **

Step 1: Gouri has read 95 pages and Arvind has read 69 pages of the
storybook.
Since 95 > 69, Gouri has read more pages than Arvind.

Step 2: To find how many more pages Gouri has read than Arvind,
subtract 69 from 95.

Hence, Gouri has read 26 pages more than Arvind.

**Question 5 : **Reena noted the electricity meter readings of her house. Last
month's
reading was 118 units. This month's reading is 193 units. How much
electricity did she use in one month?

**Answer : **The meter reading for this month is 193 units and for the last month
is
118 units. To find the number of units used in one month by Reena
subtract 118 from 193 as:

Hence, Reena has used 75 units of electricity in one month

**Question 6 : **

Khushboo bought a shirt for Rs 125 and trousers for Rs 165. How
much money did she spend altogether?

**Answer : **To find the total amount of money spend by Khushboo, add 125 and
165 as:

Hence, she spent Rs 290 altogether.

**Question 7 : **Fill in the blanks

**Answer : **The correct answer is:

**Question 8 : **Check Rashi's subtraction using addition. Give her a ïƒ¼ for every
right
answer.

**Answer : **The correct answer is:.

**Question 9 : **Look at the following table and tick (ïƒ¼ ) the names of things
that
have
corners. Also, count the number of edges and corners in each of them.

**Answer : **Observe the given things and fill up the table. The correct answer
is:

**Let's Deliver Letters**

**Question 10: **Write the correct room numbers on the letters. Then find the
rooms in the above building and circle them.

**Answer : **

a) 430 + 20 + 13 = 450 + 13 = 463

Write 463 in the given box.

b) 426 + 38 = 426 + 30 + 8 = 456 + 8 = 464

Write 464 in the given box.

c) 467 + 11 = 467 + 10 + 1 = 468 + 10 = 478

Write 478 in the given box.

d) 480 â€“ 9 = 480 â€“ 10 + 1 = 470 + 1 = 471

Write 471 in the given box.

e) 429 + 10 + 20 = 439 + 20 = 459

Write 459 in the given box.

f) 450 â€“ 19 = 450 â€“ 20 + 1 = 451 â€“ 20 = 431

Write 431 in the given box.

g) 498 â€“ 23 = 498 â€“ 20 â€“ 3 = 495 â€“ 20 = 475

Write 475 in the given box.

h) 466 â€“ 33 = 466 â€“ 30 â€“ 3 = 463 â€“ 30 = 433

Write 433 in the given box.

i) 430 + 15 = 430 + 10 + 5 = 435 + 10 = 445

Write 445 in the given box.

j) 467 + 22 = 467 + 20 + 2 = 469 + 20 = 489

Write 489 in the given box.

k) 452 + 18 = 452 + 10 + 8 = 460 + 10 =470

Write 470 in the given box.

l) 461 + 25 = 461 + 20 + 5 = 466 + 20 = 486

Write 486 in the given box.

m) 410 + 13 + 11 =423 + 10 +1 =424 + 10 =434

Write 434 in the given box.

The correct answer is:

**Find the Missing Numbers**

**Question 11 : **Look at the number patterns. Write the missing numbers.

**Answer : **

a) Observe the pattern, the difference between the numbers is 100 and
numbers are increasing. So, the missing numbers will be 3
300 +100 = 400, 400 +100 = 500, 600 +100 =700
Therefore, the correct answer is:

100, 200, 300, 400, 500, 600, 700

b) Observe the pattern, the difference between the numbers is
900 âˆ’800 =100 and numbers are decreasing. So, the missing
numbers will be

700 âˆ’100 = 600, 600 â€“ 100 = 500, 400 âˆ’ 100 = 300
Hence, the correct answer is:

c) Observe the pattern, the difference between the numbers is
100âˆ’50 = 50 and numbers are increasing. So, the missing numbers
will be

200 + 50 = 250, 250 + 50 = 300, 300 + 50 = 350,
350 + 50 = 400

Hence, the correct answer is:

50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400

d) Observe the pattern, the difference between the numbers is
100 âˆ’50 = 50 and numbers are decreasing. So, the missing
numbers will be

200 âˆ’ 50 = 150, 150 âˆ’ 50 =100, 100 âˆ’ 50 = 50
Hence, the correct answer is:

e) Observe the pattern, the difference between the numbers is
35âˆ’25 = 10 and numbers are increasing. So, the missing numbers
will be:

25 âˆ’ 10 = 15, 45 + 10 = 55, 55 + 10 = 65

Hence, the correct answer is:

f) Observe the pattern, the difference between the numbers is
280âˆ’260 =20 and numbers are decreasing. So, the missing
numbers will be

240 âˆ’ 20 =220, 220 âˆ’ 20 = 200, 200 â€“ 20 =180, 180 â€“ 20 = 160
Hence, correct answer is:

280, 260 ,240 ,220 , 200 , 180, 160

g) Observe the pattern, the difference between the numbers is
150 â€“ 125 = 25 and numbers are increasing. So, the missing
numbers will be

200 + 25 = 225, 250 + 25 = 275, 275 + 25 = 300
Hence, the correct answer is:

125, 150, 175, 200, 225, 250, 275, 300

**Mental Maths**

**Question 12 : **Fill in the blanks

**Answer : **

A. Since 45 + 35 = 80, the correct answer is:

B. Since 75 âˆ’ 25 = 50, and 50 + 25 = 75, the correct answer is:

C. Since 50 + 60 = 110, and 110 â€“ 60 = 50, the correct answer
is:

D. Since 320 â€“ 120 = 200, and 200 + 120 = 320, the correct
answer is:

**Practice Time**

**Question 13 : **Indu's pencil is 15 cm long. Jyoti's pencil is 8 cm long. Whose
pencil
is longer? How much longer?

**Answer : **
It is given that Induâ€™s pencil is 15 cm long and Jyotiâ€™s pencil is 8 cm
long.
Since15 > 8, Induâ€™s pencil is longer.
15 â€“ 8 = 7
Hence, Induâ€™s pencil is 7 cm longer than Jyotiâ€™s pencil.

**Question 14 : **Ask your Papa or Mummy

Price of 1-kilogram salt â€“

Price of 1-kilogram sugar â€“

Which one is more costly? How much more does it cost?

**Answer : **
Do it by yourself. A sample answer is:

Papa answered that price of 1-kilogram salt is Rs 18 and the price of
1-kilogram sugar is Rs 44.

Since 44 > 18, sugar is more costly than salt.

Since 44 â€“ 18 = 26,

sugar is Rs 26 costlier than salt.

**Question 15 : **Ajay cooked chapatis in 25 minutes. Then he made daal in 15
minutes. How much time did he take to cook both things?

**Answer : **Ajay cooked chapatis in 25 minutes and he made daal in 15 minutes.
Total time taken is:

25 + 15 = 40 min

Hence, he took total of 40 mins to cook both the items.

**Question 16 : **Chanchal sells school sweaters. In 2 days she sold some red,
blue, and
grey coloured sweaters.

Look at the below and answer the following:

a) How many grey sweaters did Chanchal sell in 2 days?

b) Did she sell more red sweaters than blue sweaters in 2 days?

c) How many red and grey sweaters did she sell on the first day?
Tick(✔) the right answer.
more than 120 or less than 120 ?

d) How many sweaters in all did she sell on the second day. Tick(✔)
the right answer.
more than 140 or less than 140 ?

**Answer : **

a) From the given chart it is clear that Chanchal has sold a total of
(74 + 89) grey sweaters in 2 days.

74 + 89 = 163

So, she has sold 163 grey sweaters in 2 days.

b) Chanchal sells 38 and 40 red sweaters in 2 days
So, total number of red sweaters are (38+40)

38 + 40 = 78

So, she has sold 78 red sweaters.

So, total number of blue sweaters are (66 + 23)

66 + 23 = 89

Chanchal has sold 78 red sweaters and 89 blue sweaters in 2 days.
Since 89 > 78, she has sold more blue sweaters than the red ones.
c) Chanchal has sold 38 red sweaters and 74 grey sweaters on the
1st day.

38 + 74 = 112

Since 112 < 120, the answer is less than 120 .

d) Chanchal sold 40 red sweaters, 23 blue
sweaters and 89 grey sweaters on the 2nd day. 40 + 23 + 89=152 Since 152> 140, the answer is
more than 140 .

**Question 17 : **Sangeeta went to the market with her grandpa.

She looked at the prices and said to her grandpa â€”

a) Ghee is Rs 102 rupees costlier than biscuits.

b) Price of oil and ghee altogether is more than Rs 200.

c) Price of ghee and 10 kg rice is less than Rs 300.

d) Oil costs Rs 40 more than a pack of biscuits.

Is Sangeeta right? Mark ( ïƒ¼ ) or ( ïƒ» ) in the box.

Can you find this without using paper and pencil?

**Answer : **

a) From the picture, ghee is Rs 127 and biscuits are Rs 25.

127 â€“ 25 = 102

Ghee is Rs 102 rupees costlier than biscuits. ïƒ¼

b) From the picture, price of oil is Rs 70 and the price of ghee is
Rs 127. Total price of oil and ghee is

70 + 127 = 197

Since 197 < 200, price of oil and ghee altogether is more than Rs 200.

ïƒ» c) From the picture ,
price of ghee is Rs 127 and the price of 10 kg rice is Rs 150. So, the total price of oil
and ghee is

127 + 150=277

Hence, the price of ghee and 10 kg rice is less than Rs 300 ïƒ¼

d)
The cost of oil is Rs 70 and the cost of one packet of biscuits is

Rs 25. 70 â€“ 25=45

So,
oil
cost Rs 45 more than a packet of biscuit. Oil costs Rs 40 more than a pack of biscuits. ïƒ»

**Story Problems**

**Question 18 : **Look at each picture and the words next to it. Write your
problem.
below it.

A. 36 men and 52 women waiting for their turn.

B. We have our mid-day meal in 20 minutes and play for 15 minutes..

C. The post office is 1 kilometre from Shahid's home and 2 kilometres from his school.

D. Bunty has read 27 books and Babli has read 34 books

**Answer : **Do it by yourself as directed. Answers can vary. Sample answers
are:

A.In a local body election, 36 men and 52 women are waiting to cast
their votes. How many people are waiting to cast their votes?

B. In a school, it is 12 oâ€™clock and students have their mid-day meal
in next 20 minutes and then play time for 15 minutes. At what
time the students have their midday meal?

C. On the way from Shahidâ€™s home to his school there is a post office.
The post office is 1 kilometre from his home and 2 kilometres from
his school. What is the distance between Shahidâ€™s home and his
school?

D. Bunty has read 27 books and Babli has read 34 books. Who has
read more books? How many more books has he or she read?

**Count to Subtract!**

**Question 19 : **Fill in the blanks

**Answer : **
The correct answer is:

D

So, 85 â€“ 63 = 10 + 10 + 2 = 22

E

So, 84 â€“ 69 = 10 + 10 â€“ 5 =15

F

So, 60 â€“ 20 = 10 + 10 + 10 + 10 = 40

G

So, 80 â€“ 50 = 10 + 10 + 10 + 10 = 40

**All the King's Horses....**

**Question 20 : **How many horses in all did the king have?

**Answer : **
The king has total

3 + 3 + 3 + 3 +3 + 3 +3 + 3

= 6 +3 +3 +3 +3 +3 + 3

= 9 +3 +3 +3 +3 + 3

= 12+3 +3 +3 + 3

= 15 +3 +3 + 3

= 18 +3 + 3

= 21 + 3

= 24 horses

So, the king has 24 horses in total.

**Question 21 : **How many horses are there now?

**Answer : **
After the visitor left his 4 horses,
There are total

2 + 5 + 2 + 5 + 2 + 5 + 2 + 5

= 7 +2 + 5 + 2 + 5 + 2 + 5

= 9 + 5 + 2 + 5 + 2 +5

= 14 + 2 + 5 + 2 +5

= 16 + 5 + 2 +5

= 21 + 2 +5

= 23 + 5

= 28 horses

So, now there are 28 horses in total.

**Question 22 : **How many horses are left now?

How many of the king's horses were taken away?

**Answer : **
The visitor took away some of the kingâ€™s horses along with his own
horses. Now, there are:

4 + 1 + 4 + 1 + 4 +1 + 4 +1

= 5+ 4 + 1+ 4 +1 + 4 +1

= 9 + 1+ 4 +1 + 4 +1

=10 + 4 +1 + 4 +1

=14 +1 + 4 +1

=15 +4 +1

=19 +1

=20

Therefore, there are 20 horses left in total.
Initially the king had 24 horses in total and now he is left with 20
horses.

So, the total number of kingâ€™s horses that were taken away is
24 â€“ 20 = 4 horses.

**Puzzle**

**Question 23 : **
What numbers are we?
If you add us both you get 100. The difference between us is also 100.

**Answer : **
If zero is added with any number then the number remains the same.
Similarly, if zero is subtracted from any number then also the number
remains the same.

So, if the total of two numbers is 100 and the difference is also 100,
then clearly the numbers are 0 and 100.