Rupees and Paise - Orchids The International School
Job Alert : To view our Careers Page Click Here X
info@orchids.edu.in (+91) 8-888-888-999
ORCHIDS The International School

Money

Rupees and Paise

  • The Indian rupee (symbol: ₹) is the official currency of India.
  • The smaller currency is “paise”.
  • The rupees and paise are separated by a point “.”
  • ₹24.65 means 24 rupees and 65 paise.

Relation Between Rupees and Paise.

Boy

Addition of Money

Steps to add money:

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • Add using the rule for decimal addition.

Example 1:

The cost of some oranges is Rs 156.90, and the cost of some apples is Rs 290.50. Find the total cost.

Solution:

The cost of oranges = Rs 156.90

The cost of apples = Rs 290. 50

Add 156.90 and Rs 290.50 to get the total cost.

Boy

Subtraction of Money

Steps to subtract money:

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • Subtract using the rule for decimal subtraction.

Example 1:

The cost of some oranges is Rs 156.90, and the cost of some apples is Rs 290.50. How much more is the cost of apples than the oranges.

Solution:

The cost of oranges = Rs 156.90

The cost of apples = Rs 290. 50

Subtract 156.90 from Rs 290.50 to get the difference.

Boy

Multiplication of Money

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • To multiply use the method of decimal multiplications.

Example: Find the product of Rs 35.09 and 2.

Boy

Answer: Rs 70.18

Division of Money

  • Divide the amount by the number in the same way as a division of the whole number.
  • Place a decimal point in the quotient after two digits from the right if the amount has paise.

Example:Divide Rs 25.05 by 5.

Solution:

Boy

The quotient is 501, place a decimal point after two digits from the right. Therefore, the answer is 5.01.

Word Problems on Multiplication and Division

Example 1:A school decided to distribute Rs 20,000 among the students who secured first division in the class 10. If 50 students passed the examination of the class 10 with the first division, then find the amount each student will get.

Solution:

Amount to be distributed = Rs 20,000

Number of students = 50

Share of each student = Rs 20,000 ÷ 50

Boy

The amount each student will receive = Rs 400.

Example 2: wants to buy 19 machines. The cost of each machine is Rs 13678.55. Find the total amount required to buy the machines.

Solution:

The cost of one machine = Rs 13678.55

Number of machines = 19

Total cost = Rs 13678.55 × 19

Boy

The total amount required = Rs 259892.45.

Rate Charts

Example 2:Ramesh went to a cafeteria with his friends and asked for Menu. Given below is the menu of the cafeteria

Items Price
Burger Rs 75 each
Pizza Rs 350 each
French Fries Rs 90
Ice cream Rs 70 per scoop

Answer the following questions:

  1. If they ordered two burgers, five French fries, and five scoops of ice creams, then find the total amount they paid.
  2. If they divided the total amount among the five friends. Find the share of each friend.
  3. If they gave Rs 1000 then, calculate the amount they will get back.

Solution:

  1. The cost of one burger = Rs 75
    The cost of two burgers = Rs 75 × 2 = Rs 150
    The cost of one packet of French fries = Rs 90
    The cost of five packets of French fries = Rs 90 × 5 = Rs 450
    The cost of one scoop of ice cream = Rs 70
    The cost of five scoops of ice cream = Rs 70 × 5 = Rs 350
    The total cost = Rs 150 + Rs 450 + Rs 350 = Rs 950
  2. Total cost = Rs 950

    Number of students = 5

    Share of each = Rs 950 ÷ 5

    Boy

    Amount each friend should give = Rs 190

  3. Amount given to the shopkeeper = Rs 1000

    Total cost = Rs 950

    Amount the shopkeeper will return = Rs 1000 – Rs 950 = Rs 50

Did you know?

Boy
Boy
  • -

    Admission Enquiry

    A Journey To A Better Future Begins With Us