How Many Times deals with the concept of multiplication. This chapter have exercises on multiplication of single digit numbers, table, missing numbers in multiplication problems, simple word problems on multiplication. The solutions for Math-Magic Chapter-9 have been created and verified by our experienced subject matter experts, according to the CBSE syllabus and guidelines of NCERT. For practice, our subject matter experts have created very interactive, activity-based, and Image-based worksheets on these topics to enhance learning.

Download PDF

Question 1 :

So how many legs altogether do 5 octopuses have?

Answer :

An octopus has 8 legs. Therefore, 5 octopuses have 5 times of 8 legs.

5 times 8 = 5 × 8 = 40

Therefore, 5 octopuses have 40 legs.

Question 2 :

Are the groundnuts really more than the jaggery (gur) in weight or do they just look more?

Answer :

Since both the groundnuts, and the jaggery(gur) are 1 kg in weight, the groundnuts are not more than the jaggery in weight.

Question 1 :

How many eggs?

_________times ______ = _______eggs

Answer :

Since there are 6 rows of eggs and 5 eggs in each row,

5 times 6 = 5 × 6 = 30 eggs

Question 2 :

How many bottles are these?

__________ times_______ =_________ bottles

Answer :

Since there are 5 rows of bottles and 4 bottles in each row, the total number of bottles are:

5 times 4 = 5 × 4 = 20 bottles

Question 1 :

**One rail coach has 8 wheels. How many wheels in all in 6 coaches?**

Answer :

One coach has 8 wheels, and you need to find the total number of wheels in 6 such coaches. Since

6 times 8 = 6 × 8 = 48,

there 48 wheels in all.

Question 2 :

**Sabiha brought home 3 bunches of flowers. Each bunch has 4 flowers. How many flowers were there?**

Answer :

There are 4 flowers in a bunch, and you need to find the total number of flowers in 3 such bunches. Since

3 times 4 = 3 × 4 = 12,

there were 12 flowers.

Question 3 :

**There are 12 desks in a classroom. Each desk has 4 legs. What is the total number of legs of the desks?**

Answer :

A desk has 4 legs, and you need to find the total number of legs in 12 such desks. Since

12 times 4 =12 × 4 = 48,

The total number of legs are 48.

Question 4 :

**Ramu bought 4 packets of biscuits. Each packet has 4 biscuits. How many biscuits did Ramu buy?**

Answer :

There are 4 biscuits in each packet, and you need to find the total number of biscuits in 4 such packets. Since

4 times 4 = 4 × 4 = 16,

he bought 16 biscuits.

Question 5 :

**Tell how many times!****8 + 8 + 8 =____× 8 =____****3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 5 × ____= ____****30 + 30 + 30 =____ × ____ =____****7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = ____ ×____ =____****12 + 12 + 12 + 12 =____× 12 =____****6 + 6 + 6 =____×____ =____****10 + 10 + 10 + 10 = ____×____=_____****2 + 2 + 2 + 2 + 2 =_____×____=____****6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 =_____×_____ =_____**

Answer :

The correct answers are:

8 + 8 + 8 = 3 × 8 = 24

3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 5 × 3 =15

30 + 30 + 30 = 3 × 30 = 90

7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 6 × 7 = 42

12 + 12 + 12 + 12 = 4 × 12 = 48

6 + 6 + 6 = 3 × 6 = 18

10 + 10 + 10 + 10 = 4 × 10 = 40

2 + 2 + 2 + 2 + 2 = 5 × 2 = 10

6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 7 × 6 = 42

Question 6 :

**Rewrite using the + sign.****2 × 5 is 2 times 5 or 5 + 5****4 × 18 is 4 times ________or _____+_____+_____+_____****3 × 20 is_____times_____or_____+_____ +_____****8 × 9 is_____times_____or_____ +_____+_____ +_____+_____****+_____+_____**

Answer :

The correct answers are:

4 × 18 is 4 times 18 or 18 + 18 + 18 + 18 = 72

3 × 20 is 3 times 20 or 20 + 20 + 20 = 60

8 × 9 is 8 times 9 or 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 72

Question 1 :

4 times 2 is____or 4 × 2 =____

times 2 is____or 5 × 2 =____

6 times 2 is____ or 6 × 2 =____

____times 2____is or____× 2 =____

____times ____is____ or 8 × 2 =____

____times____is or 9 × 2 =____

____times____is or 10 × 2 =____

Answer :

The correct answers are:

4 times 2 is 8 or 4 × 2 = 8

5 times 2 is 10 or 5 × 2 = 10

6 times 2 is 12 or 6 × 2 = 12

7 times 2 is 14 or 7 × 2 = 14

8 times 2 is 16 or 8 × 2 = 16

9 times 2 is 18 or 9 × 2 = 18

10 times 2 is 20 or 10 × 2 = 20

Question 1 :

Tarru the Frog jumps 3 steps each time. Which numbers will Tarru touch?

Answer :

The correct answer is:

Question 1 :

** **Fill in the blanks

Answer :

Answers may vary.

Question 1 :

Fill in the blanks

Answer :

The correct answer is:

Question 1 :

Let's try making a 2 times table with sticks:

1 × 2 = 2

2 × 2 = 4

3 × 2 = 6

4 × 2 =

5 × 2 =

6 × 2 =

7 × 2 =

8 × 2 =

9 × 2 =

10 × 2 =

Answer :

The correct answer is:

1 × 2 = 2

2 × 2 = 4

3 × 2 = 6

4 × 2 = 8

5 × 2 = 10

6 × 2 = 12

7 × 2 = 14

8 × 2 = 16

9 × 2 = 18

10 × 2 = 20

Question 2 :

Now draw sticks to make the multiplication table of 6:

Answer :

Draw by yourself.

1 × 6 = 6

2 × 6 = 12

3 × 6 = 18

4 × 6= 24

5 × 6 = 30

6 × 6 = 36

7 × 6 = 42

8 × 6 = 48

9 × 6 = 54

10 × 6 = 60

Question 1 :

7 face masks____cost rupees

Answer :

Since the cost of one mask is Rs 3, multiply 7 by 3 to get the cost of 7 masks.

7 × 3 = 21

Therefore, the cost of 7 masks is Rs 21.

Question 2 :

5 toys cost____rupees.

Answer :

Since the cost of one toy is Rs 4, multiply 5 by 4 to get the cost of 5 toys.

5 × 4 = 20

Therefore, the cost of 5 toys is Rs 20.

Question 3 :

** **How much do these things cost?

4 toffees cost____rupees. [Hint: 4 × 2].

Answer :

Since the cost of one toffee is Rs 2, multiply 4 by 2 to get the cost of 4 toffees.

4 × 2 = 8

Therefore, the cost of 4 toffees is Rs. 8.

Question 4 :

9 balloons cost____ rupees.

Answer :

Since the cost of one balloon is Rs 5, multiply 9 by 5 to get the cost of 9 balloons.

9 × 5 = 45

Therefore, the cost of 9 balloons is Rs 45.

Question 5 :

a) 3 pencil boxes cost____rupees.

b) 10 pencil boxes cost____rupees.

Answer :

a) Since the cost of one pencil box is Rs 10, multiply 3 by 10 to get the cost of 3 pencil boxes.

3 × 10 = 30

Therefore, the cost of 3 pencil boxes is Rs 30.

b) Multiply 10 by 10 to get the cost of 10 pencil boxes.

10 × 10 = 100

Therefore, the cost of 10 pencil boxes is Rs 100.

Question 1 :

** **A box contains 6 apples. How many apples in all will seven boxes have?

Answer :

There are 6 apples in one box. To find the total number of apples in7 such boxes multiply 7 by 6.

7 × 6 = 42

Therefore, there are 42 apples altogether.

Question 2 :

How many corners would 4 triangles have?

Answer :

Observe the given picture. There are 3 corners in one triangle. To find the total number of corners in 4 triangles, multiply 4 by 3.

4 × 3 = 12

Therefore, there are 12 corners.

Question 3 :

** **A shirt has 5 buttons. How many buttons would 3 shirts have?

Answer :

There are 5 buttons in one shirt. To find the total number of buttons in 3 such shirts multiply 5 by 3.

5 × 3 = 15

Therefore, there would be a total of 15 buttons in 3 such shirts.

Question 4 :

There are four fans. Each fan has 3 blades. What is the total number of blades in all?

Answer :

There are 3 blades in one fan. To find the total number of blades in 4 such fans, multiply 4 by 3.

4 × 3 = 12

Therefore, there are a total of 12 blades.

Question 5 :

The almirah has 4 shelves. There are 5 books in each shelf. How many books are in the almirah?

Answer :

Since there are 5 books on each shelf, to find the total number of books in 4 such shelves multiply 4 by 5.

4 × 5 = 20

Therefore, there are a total of 20 book

Question 6 :

Some multiplication facts:

a) 8 × 3 = ___ b) 5 ×___= 35

c) 3 ×___ = __ d) ___× 6 = 36

e)___×___= 42 f) 10 ×____=___

g) 5 ×___ = 40 h) ___× 9 = 36

i)___×___= 54 j) ____ × 7 = 28

Answer :

The correct answers are:

a) 8 × 3 = 24

b) 5 × 7 = 35

c) 3 × 4 =12 (Answers may vary)

d) 6 × 6 = 36

e) 7 × 6 = 42 (Answers may vary)

f)10 × 7 =70 (Answers may vary)

g) 5 × 8 = 40

h) 4 × 9 = 36

i) 6 × 9 = 54(Answers may vary)

j) 4 × 7 = 28

Question 1 :

** **9 × 1 = 9

9 × 2 = 18 1 + 8 = 9

9 × 3 = 27 2 + 7 = 9

9 × 4 = 36 3 + 6 = 9

9 × 5 = 45 4 + 5 = 9

9 × = + = 9 × = + = 9 × 8 = + =

Answer :

Observe the pattern in multiplication of 9. The correct answer is: 9 × 1 = 9 9 × 2 = 18 1 + 8 = 9 9 × 3 = 27 2 + 7 = 9 9 × 4 = 36 3 + 6 = 9 9 × 5 = 45 4 + 5 = 9 9 × 6 = 54 5 + 4 = 9 9 × 7 = 63 6 + 3 = 9 9 × 8 =72 7 + 2 = 9

Question 2 :

Complete the grid by multiplying the numbers

Answer :

The correct answer is:

Question 3 :

Look for other such crosses and copy them in your notebook.

Answer :

Do it by yourself. Answers may vary. Following is a sample answer.

Question 1 :

**First guess the answer and then calculate:****a) A flower has five petals. A bunch of flowers have 13 flowers. How many petals are there in the bunch?****b) A book has 64 pages. What will be the total number of pages in 8 such books?****c) Students stand in rows in the assembly. There are six rows of students. Each row has 17 students. How many students are there?****d) A design has 3 flowers in it. A piece of cloth has 17 such designs. How many flowers will be on the cloth?**

Answer :

Guess the answers by yourself.

a) There are 5 petals in one flower. Since there are 13 flowers in a bunch, multiply 13 by 5 to get the total number of petals in the bunch.

13 × 5 = 65

Therefore, there are 65 petals in the bunch.

b) There are 64 pages in one book. To find the total number of pages in 8 such books, multiply 8 by 64 as:

60 | 4 | |
---|---|---|

8 | 60X8 | 4X8 |

480 | 30 |

480 + 32 = 512

Therefore, 64 × 8 = 512

Hence, there are 512 pages in total.

c) There are 17 students in one row. To find the number of students in 6 such rows, multiply 17 by 6 as:

10 | 7 | |
---|---|---|

6 | 10X6 | 7X6 |

60 | 42 |

60 + 42 = 102

Therefore, 17 × 6 = 102

Hence, there are 102 students.

d) There are 3 flowers in one design. To find the total number of flowers in 17 such designs, multiply 17 by 3 as:

10 | 7 | |
---|---|---|

3 | 10X3 | 7X3 |

30 | 21 |

30 + 21 = 51

Therefore, 17 × 3 = 51

Hence, there will be 51 flowers.

Question 2 :

**AA. Multiply:****a) 22 × 3 = b) 43 × 2 =****c) 21 × 4 = d) 24 × 2 =****e) 11 × 5 = f) 30 × 5 =****g) 20 × 4 = h) 23 × 9 =****i) 26 × 4 j) 38 × 2 =****k) 25 × 3 = l) 24 × 5 =****m) 35 × 3 = n) 48 × 4 =****o)32 × 5 = p) 58 × 2 =**

Answer :

The correct answers are:

a) Split 22 in 20 and 2, and then multiply these numbers by 3 as:

1 | 20 | 2 |
---|---|---|

3 | 20X3 | 2X3 |

60 | 6 |

60 + 6 = 66

Therefore, 22 × 3 = 66

b) Split 43 in 40 and 3, and then multiply these numbers by 2 as:

1 | 40 | 3 |
---|---|---|

2 | 40X2 | 3X2 |

80 | 6 |

80 + 6 = 86

Therefore, 43 × 2 = 86

c) Split 22 in 20 and 2, and then multiply these numbers by 3 as:

1 | 20 | 1 |
---|---|---|

4 | 20X4 | 1X4 |

80 | 4 |

80 + 4 = 84

Therefore, 21 × 4 = 84

d) Split 24 in 20 and 4, and then multiply these numbers by 2 as:

1 | 20 | 4 |
---|---|---|

2 | 20X2 | 4X2 |

40 | 8 |

40 + 8 = 48

Therefore, 24 × 2 = 48

e) Split 11 in 10 and 1, and then multiply these numbers by 5 as:

1 | 10 | 1 |
---|---|---|

5 | 10X5 | 1X5 |

50 | 5 |

50 + 5 = 55

Therefore,11 × 5 = 55

f) 30 × 5 = 150

g) 20 × 4 = 80

h) Split 23 in 20 and 3, and then multiply these numbers by 9 as:

1 | 20 | 3 |
---|---|---|

9 | 20X3 | 2X3 |

180 | 27 |

180 + 27 = 207

Therefore, 23 × 9 = 207

i) Split 26 in 20 and 6, and then multiply these numbers by 4 as:

1 | 20 | 6 |
---|---|---|

4 | 20X4 | 6X4 |

80 | 24 |

80 + 24 = 104

Therefore, 26 × 4 = 104

j) Split 38 in 30 and 8, and then multiply these numbers by 2 as:

1 | 30 | 8 |
---|---|---|

2 | 30X2 | 8X2 |

60 | 16 |

60 + 16 = 76

Therefore, 38 × 2 = 76

k) Split 25 in 20 and 5, and then multiply these numbers by 3 as:

1 | 20 | 5 |
---|---|---|

3 | 20X3 | 5X3 |

60 | 15 |

60 + 15 = 75

Therefore, 25 × 3 = 75

l) Split 24 in 20 and 4, and then multiply these numbers by 5 as:

1 | 20 | 4 |
---|---|---|

5 | 20X5 | 4X5 |

100 | 20 |

100 + 20 = 120

Therefore, 24 × 5 = 120

m) Split 35 in 30 and 5, and then multiply these numbers by 3 as:

1 | 30 | 5 |
---|---|---|

3 | 30X3 | 5X3 |

90 | 15 |

90 + 15 = 105

Therefore, 35 × 3 = 105

n) Split 48 in 40 and 8 and then multiply these numbers by 4 as:

1 | 40 | 8 |
---|---|---|

4 | 40X4 | 8X4 |

160 | 32 |

160 + 32 = 192

Therefore, 48 × 4 = 192

o) Split 32 in 30 and 2, and then multiply these numbers by 5 as:

1 | 30 | 2 |
---|---|---|

5 | 30X5 | 2X5 |

150 | 10 |

150 + 10 = 160

Therefore, 32 × 5 =160

p) Split 58 in 50 and 8, and then multiply these numbers by 2 as:

1 | 50 | 8 |
---|---|---|

2 | 50X2 | 8X2 |

100 | 16 |

100 + 16 = 116

Therefore, 58 × 2 = 116

22× 3 = 66

Question 1 :

**First guess the answer and then check it by calculating:****a) 42 × 23 = b) 73 × 11 =****c) 51 × 13 = d) 54 × 12 =****e) 25 × 36 = f) 12 × 14 =**

Answer :

Guess the answer on your own.

a) Split the numbers and multiply as:

42 = 40 + 2, and 23 = 20 + 3

40 | 2 | |
---|---|---|

20 | 40 × 20 = 800 | 2 × 20 = 40 |

3 | 40 × 3 = 120 | 2 × 3 = 6 |

Total=800+120= 920 | Total = 46 |

920 + 46 = 966

Therefore, 42 × 23 = 966

b) Split the numbers and multiply as:

73 = 70 + 3, and 11 = 10 + 1

70 | 3 | |
---|---|---|

10 | 70 × 10 = 700 | 3 × 10 = 30 |

1 | 70 × 1 = 70 | 3 × 1 = 3 |

Total=700 + 70= 770 | Total = 33 |

770 + 33 = 803

Therefore, 73 × 11 = 803

c) Split the numbers and multiply as:

51 = 50 + 1, and 13 = 10 + 3

50 | 1 | |
---|---|---|

10 | 50 × 10 = 500 | 1 × 10 = 10 |

3 | 50 × 3 = 150 | 1 × 3 = 3 |

Total=500+150= 650 | Total = 13 |

650 + 13 = 663

Therefore, 51 × 13 = 663

d) Split the numbers and multiply as:

54 = 50 + 4, and 12 = 10 + 2

50 | 4 | |
---|---|---|

10 | 50 × 10 = 500 | 4 × 10 = 40 |

2 | 50 × 2 = 100 | 4 × 2 = 8 |

Total=500+100= 600 | Total = 48 |

600 + 48 = 648

Therefore, 54 × 12 = 648

e) Split the numbers and multiply as:

25 = 20 + 5 and 36 = 30 + 6

10 | 5 | |
---|---|---|

30 | 20 × 30 = 600 | 5 × 30 = 150 |

6 | 20 × 6 = 120 | 5 × 6 = 30 |

Total=600+120= 720 | Total =150 + 30=180 |

720 + 180 = 900

Therefore, 25 × 36 = 900

f) Split the numbers and multiply as:

12 = 10 + 2 and 14 = 10 + 4

10 | 2 | |
---|---|---|

10 | 110 × 10 = 100 | 2 × 10 = 20 |

4 | 10 × 4 = 40 | 2 × 4 = 8 |

Total=100 + 40= 140 | Total = 28 |

So, 140 + 28 = 168

Therefore, 12 × 14 = 168

Question 1 :

**Look at the patterns and complete them.****a) 3, 6, 9, ____, ____, ___ .****b) 2, 4, 6, ____, ____, ____.****c) 10, 20, 30, ____, ___ , ____.____.****d) 4, 8, 12, ____, ___ , ____ .****e) 5, 10, 15, _____,______,____ .****f) 30, 60, 90,_____, _____, .**

Answer :

a) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 3.

1 × 3= 3, 2 × 3 = 6, 3 × 3 = 9, 4 × 3 = 12, 5 × 3 = 15, 6 × 3 = 18

Therefore, the complete pattern is:

3, 6, 9, 12, 15, 18.

b) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 2.

1 × 2 = 2, 2 × 2 = 4, 2 × 3 = 6, 2 × 4 = 8, 2 × 5 = 10, 2 × 6 = 12

Therefore, the complete pattern is:

2, 4, 6, 8, 10, 12.

c) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 10.

1 × 10 = 10, 2 × 10 = 20, 3 × 10 = 30, 4 × 10 = 40, 5 × 10 = 50, 6 × 10 = 60

Therefore, the complete pattern is:

10, 20, 30, 40, 50, 60.

c) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 4.

1 × 4 = 4, 2 × 4 = 8, 3 × 4 = 12, 4 × 4 = 16, 5 × 4 = 20, 6 × 4 = 24

Therefore, the complete pattern is

4, 8, 12, 16, 20, 24.

d) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 5.

1 × 5 = 5, 2 × 5 = 10, 3 × 5 = 15, 4 × 5 = 20, 5 × 5 = 25, 6 × 5 = 30

Therefore, the complete pattern is

5, 10, 15, 20, 25, 30.

f) Observe the given pattern, the numbers are from the table of 30.

1 × 30 = 30, 2 × 30 = 60, 3 × 30 = 90, 4 × 30 = 120,

5 × 30 = 150, 6 × 30 = 180.

Therefore, the complete pattern is:

30, 60, 90, 120, 150, 180.

Question 2 :

**Complete the multiplication tree.**

Answer :

The correct answer is:

Question 1 :

**one time one is 1 × 1 = 1****two times one is 2 × 1= 2****three times one is 3 × ___= __****four times one is __× __ = ___****____times one is __×___ = ___****____times one is ___× ___= ___****____times one is ___×___ = ___****____times one is ___× ___= ____**

Answer :

The correct answer is:

one time one is 1 × 1 = 1

two times one is 2 × 1 = 2

three times one is 3 × 1 = 3

four times one is 4 × 1 = 4

five times one is 5 × 1 = 5

six times one is 6 × 1 = 6

seven times one is 7 × 1 = 7

eight times one is 8 × 1 = 8

Admissions open for 2024-2025

The NCERT solution for Class 3 Chapter 9: How Many Times is important as it provides a structured approach to learning, ensuring that students develop a strong understanding of foundational concepts early in their academic journey. By mastering these basics, students can build confidence and readiness for tackling more difficult concepts in their further education.

Yes, the NCERT solution for Class 3 Chapter 9: How Many Times is quite useful for students in preparing for their exams. The solutions are simple, clear, and concise allowing students to understand them better. Where to Look Fromally, they can solve the practice questions and exercises that allow them to get exam-ready in no time.

You can get all the NCERT solutions for Class 3 Maths Chapter 9 from the official website of the Orchids International School. These solutions are tailored by subject matter experts and are very easy to understand.

Yes, students must practice all the questions provided in the NCERT solution for Class 3 Maths Chapter 9: How Many Times as it will help them gain a comprehensive understanding of the concept, identify their weak areas, and strengthen their preparation.

Students can utilize the NCERT solution for Class 3 Maths Chapter 9 effectively by practicing the solutions regularly. Solve the exercises and practice questions given in the solution.

Copyright @2024 | K12 Techno Services Â®

ORCHIDS - The International School | Terms | Privacy Policy | Cancellation