Search
Doubt
Call us on
Email us at
Menubar
ORCHIDS The International School

Rupees and Paise

Rupees and Paise for Class 5 Math

In our daily life, the knowledge of rupees and paise is very important. Here students will learn about subtraction and addition of rupees and paise. To convert rupees into paise, the concept of money is required is also described here.

In this learning concept, the students will also learn to

  • Apply money addition.
  • Assess the subtracting money.
  • Evaluate the money word problem.

Each concept is explained to class 5 maths students using illustrations, examples, and mind maps. Students can assess their learning by solving the two printable worksheets given at the page’s end.

Download the rupees and paise worksheet for class 5 and check the solutions to the rupees and paise question for class 5 provided in PDF format.

Convert Rupees into Paise:

  • The Indian rupee (symbol: ₹) is the official currency of India.
  • The smaller currency is “paise”.
  • The rupees and paise are separated by a point “.”
  • ₹24.65 means 24 rupees and 65 paise.

Relation Between Rupees and Paise.

                           

Money Addition:

Steps to Add money:

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • Add using the rule for decimal addition.

Example 1:

The cost of some oranges is Rs 156.90, and the cost of some apples is Rs 290.50. Find the total cost.

Solution:

The cost of oranges = Rs 156.90

The cost of apples = Rs 290. 50

Add 156.90 and Rs 290.50 to get the total cost.

                         

Subtracting Money:

Steps to Subtracting Money:

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • Subtract using the rule for decimal subtraction.

Example 1:

The cost of some oranges is Rs 156.90, and the cost of some apples is Rs 290.50. How much more is the cost of apples than the oranges.

Solution:

The cost of oranges = Rs 156.90

The cost of apples = Rs 290. 50

Subtract 156.90 from Rs 290.50 to get the difference.

                               

     Multiplication of Money

  • Write the amount in the rupees and paise column.
  • If there is no paise then write two zero in the paise column.
  • To multiply use the method of decimal multiplications.

Example: Find the product of Rs 35.09 and 2.

Answer: Rs 70.18

                      Division of Money

  • Divide the amount by the number in the same way as a division of the whole number.
  • Place a decimal point in the quotient after two digits from the right if the amount has paise.

Example:Divide Rs 25.05 by 5.

Solution:

The quotient is 501, place a decimal point after two digits from the right. Therefore, the answer is 5.01.

                 

  Money Word Problems:

Example 1:A school decided to distribute Rs 20,000 among the students who secured first division in the class 10. If 50 students passed the examination of the class 10 with the first division, then find the amount each student will get.

Solution:

Amount to be distributed = Rs 20,000

Number of students = 50

Share of each student = Rs 20,000 ÷ 50

The amount each student will receive = Rs 400.

Example 2: wants to buy 19 machines. The cost of each machine is Rs 13678.55. Find the total amount required to buy the machines.

Solution:

The cost of one machine = Rs 13678.55

Number of machines = 19

Total cost = Rs 13678.55 × 19

The total amount required = Rs 259892.45.

                       

 Rate Charts

Example 2:Ramesh went to a cafeteria with his friends and asked for Menu. Given below is the menu of the cafeteria

Items Price
Burger Rs 75 each
Pizza Rs 350 each
French Fries Rs 90
Ice cream Rs 70 per scoop

Answer the following questions:

  1. If they ordered two burgers, five French fries, and five scoops of ice creams, then find the total amount they paid.
  2. If they divided the total amount among the five friends. Find the share of each friend.
  3. If they gave Rs 1000 then, calculate the amount they will get back.

Solution:

  1. The cost of one burger = Rs 75
    The cost of two burgers = Rs 75 × 2 = Rs 150
    The cost of one packet of French fries = Rs 90
    The cost of five packets of French fries = Rs 90 × 5 = Rs 450
    The cost of one scoop of ice cream = Rs 70
    The cost of five scoops of ice cream = Rs 70 × 5 = Rs 350
    The total cost = Rs 150 + Rs 450 + Rs 350 = Rs 950
  2. Total cost = Rs 950

    Number of students = 5

    Share of each = Rs 950 ÷ 5

    Amount each friend should give = Rs 190

  3. Amount given to the shopkeeper = Rs 1000

    Total cost = Rs 950

    Amount the shopkeeper will return = Rs 1000 – Rs 950 = Rs 50

Did you know?

Admissions open for 2024-2025
Admission Enquiry
Enquire Now

| K12 Techno Services ®

ORCHIDS - The International School | Terms | Privacy Policy | Cancellation